„Iker Casillas. Skromność mistrza” Enrique Ortego

 

Wydawnictwo SQN, 2012

Ilość stron: 301

 

 

 

Zdradziłam już, że jestem fanką Barcelony. Niechęć pomiędzy kibicami Barcy i Realu jest znana nie od dzisiaj, dlatego dziwić może, że zdecydowałam się na lekturę biografii bramkarza Realu Madryt. Są jednak piłkarze, których się lubi i szanuje bez względu na ich przynależność klubową. Dla mnie jednym z takich piłkarzy jest właśnie Iker Casillas, który jako bramkarz osiągnął już prawie wszystko mając zaledwie 30 lat.

Enrique Ortego pokazuje Ikera, jako niesamowitego piłkarza i człowieka. Nazwałabym tę książkę biografią sportową, ponieważ to na karierze sportowej Casillasa skupia się książka. Bardzo dokładnie opisany jest przebieg kariery Ikera w Realu Madryt, poczynając od drużyn juniorskich; równie dokładnie opisana jest jego kariera w reprezentacji Hiszpanii, gdzie pierwsze sukcesy zdobywał już z drużyną U-15. Osobny rozdział stanowią wypowiedzi osób związanych z Ikerem – głównie jego trenerów, kolegów z różnych drużyn. Jedynie przedostatni rozdział książki daje nam krótki wgląd w życie prywatne bramkarza, poprzez wspomnienia jego rodziny i przyjaciół.

Jeśli ktoś liczy w tej książce na skandale i pikantne historie będzie mocno zawiedziony, ale też Casillas nie jest człowiekiem, z którym związane są jakieś skandale. Pomimo sukcesów Iker wciąż pozostaje normalnym człowiekiem, bardzo skromnym i pracowitym. Nie wydaje pieniędzy na kolejne samochody w swoim garażu, ani nie zmienia swoich kochanek co chwilę. Jak każdy człowiek ma również wady, których autor książki nie ukrywa. Główną osią jest jednak kariera piłkarska. Wymienione są najlepsze parady Casillasa, trudniejsze momenty jego kariery. Godne podziwu jest poświęcenie rodziców Ikera, szczególnie ojca, który wiele poświęcił, aby jego syn mógł robić, to co kocha.

Mnie najbardziej podobał się rozdział o działalności charytatywnej Casillasa, o której przyznaję, nie miałam pojęcia oraz sposób w jaki traktuje swoich fanów – zawsze znajdzie czas na zdjęcie i autograf. Z tej książki wyłania się obraz normalnego człowieka, któremu sława i pieniądze nie uderzyły do głowy.

Atutem książki są zdjęcia, których jest mnóstwo. Na każdej stronie znajduje się po kilka zdjęć, wykresów. Oprawa graficzna jest świetna! Trochę irytowała mnie kompozycja książki, ponieważ autor jeden rozdział poświęca tylko klubowi, kolejny reprezentacji, a kolejny Lidze Mistrzów. Przez ten zabieg o wielu wydarzeniach czytamy wiele razy i można trochę gubić się w chronologii.

Warto przeczytać tę książkę, jeśli ktoś jest zainteresowany piłką nożną. Na pewno nie muszę do tego przekonywać kibiców Realu Madryt 🙂 Iker Casillas jest obecnie najlepszym bramkarzem na świecie, jest kapitanem Realu Madryt i reprezentacji Hiszpanii – warto zapoznać się z jego imponującą karierą sportową.

Za książkę dziękuję wydawnictwu SQN!

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Książki

2 responses to “„Iker Casillas. Skromność mistrza” Enrique Ortego

  1. Ja jestem fanką Bayernu, ale Barcę też lubię. Natomiast Realu nie cierpię – kupują najlepszych zawodników, którzy potem siedzą na ławie i się marnują.

    Casillasa cenię i lubię, ale chyba nie aż tak, by czytać jego biografię 😉

    • Co do transferów Realu to też nie mam dobrego zdania – wystarczy spojrzeć jakich piłkarzy sprzedają i jak później grają idealnym przykładem jest Robben ;p A Casillasa cenię tym bardziej, że zawsze kibicuję reprezentacji Hiszpanii, a tam jego rola jest nieoceniona 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s