„Pep Guardiola. Oczami innych” Jordi Pons

pep

 

Wydawnictwo SQN, 2012

Ilość stron: 287

 

 

Jakiś czas temu w księgarniach ukazały się dwie książki o życiu Pepa Guardioli i nie mogłam się powstrzymać, żeby nie poznać „od kuchni” trenera mojego ukochanego klubu. Pierwsza w nich to typowa biografia, natomiast o drugiej za chwilę napiszę nieco więcej, bo miałam okazję ją przeczytać. Zdecydowałam się na „… oczami innych”, ponieważ obawiałam się, że biografia może mnie znudzić, a jak najlepiej poznać kogoś, jeśli nie przez zdanie osób z tym kimś związanych.

„Pep Guardiola oczami innych” to zbiór wypowiedzi ludzi w różny sposób związanych z Guardiolą. Są tu wywiady z piłkarzami (zarówno kolegami z drużyn, jak i piłkarzy, których Pep trenował w Barcelonie), trenerami, sztabem FC Barcelony, rodziną, przyjaciółmi. Autor oddaje głos różnym ludziom, aby opowiedzieli parę słów o tym niezwykłym człowieku, jednak Jordi Pons sam sporo komentuję, dodaje swoje myśli do słów osób, z którymi miał okazję porozmawiać. Oczywiście w tekście wyraźnie jest zaznaczone, gdzie jest cytat, a gdzie komentarz autora. To dość ciekawy zabieg, bo dzięki niemu mamy okazję nie tylko posłuchać mówiących, ale też na nich popatrzeć, bo Pons opisuje w jakich okolicznościach doszło do rozmowy, jak zachowywał się jego rozmówca.

Książka jest bardzo ciekawa i wyłania się z niej obraz niesamowitego człowieka, który doszedł do wszystkiego ciężką pracą. Wiele tutaj mowy o wartościach Guardioli, które ceni w życiu i które wpajał jako trener. Oczywiście niewiele się tutaj mówi o wadach Pepa, bo nikt nie zdobył się, żeby mówić o nim źle, ale między wierszami da się odczytać, że Guardiola nie jest idealny. Momentami żałowałam, że autor nie zarysowuje tego trochę mocniej, ponieważ to nadaje wiarygodności i zwykłego człowieczeństwa do postaci Guardioli.

Żeby zrozumieć wszystko, na co powołują się rozmówcy Ponsa warto jednak wiedzieć coś więcej nie tylko o okresie, jaki Pep spędził jako trener w Barcelonie, ale również o jego karierze piłkarskiej. Wiele wydarzeń jest komentowanych przez autora, ale myślę, że lepiej znać szerszy kontekst niż tylko krótkie wyjaśnienia, jakich udziela Ponos. Dobrym pomysłem jest przeczytać najpierw biografię , a dopiero później „… oczami innych”.

Po lekturze tej książki wiem jedno – kariera Pepa Guardioli w FC Barcelonie jeszcze się nie skończyła. Wiele osób wyraża zdanie, że Pep jeszcze wróci do klubu, ale na innym stanowisku. Czas pokaże! Polecam książkę fanom FC Barcelony! Obowiązkowa pozycja 🙂

Za książkę dziękuję wydawnictwu SQN!

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Książki

2 responses to “„Pep Guardiola. Oczami innych” Jordi Pons

  1. Myślę, że nada się ona nie tylko dla fanów Barcy. Pep to fenomenalna osobowość i jestem pewna, że takie opowieści poprowadzone z perspektywy innych ludzi wypadają bardzo ciekawie.

    A jakież to stanowisko mógłby objąć on w klubie? Bardzo by mnie jego powrót ‚rajcował’, szczerze mówiąc, więc to bardzo interesująca kwestia 🙂

    • W takim razie polecam książkę 😉
      A co do stanowiska, jakie mógłby objąć to po cichu liczę, że Pep zostanie kiedyś prezesem, o czym głośno powiedział Cryuff w książce. Niestety ktoś inny (nie pamiętam kto) mówił, że nie wyobraża sobie Pepa, jako prezesa. Czas pokaże, ale wydaje mi się, że ktoś tak mocno związany emocjonalnie z klubem nie rozstanie się z nim tak łatwo. Zawsze zostaje jeszcze dyrektor sportowy, na którego Guardiola też by się świetnie nadał 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s