„Most Żydów” Marti Gironell

most żydów

Wydawnictwo Bellona, 2013

Ilość stron: 287

 

 

 

„Most Żydów” to powieść nawiązująca do autentycznych wydarzeń ze średniowiecznej Katalonii. Faktem historycznym jest budowa mostu w Besalu w XI wieku, jak bardzo inne wydarzenia są inspirowane historią tłumaczy sam autor w dołączonych do książki uwagach.

Po otrzymaniu zgody na budowę mostu w Besalu, hrabia zasięgnął rady u Ojca Świętego, komu powierzyć budowę. Wybór padł na mistrza budowniczego Prima Llombarda, który jednak od śmierci żony zajął się wychowywaniem syna i porzucił swój fach. Jednak myśląc przede wszystkim o dobru syna – Itrama, Prim wyrusza do Besalu, aby rozpocząć budowę, którą wielu będzie chciało przerwać, aby osiągnąć własne zyski.

Mam problem z oceną tej książki. Pomysł na fabułę jest bardzo dobry, wykorzystanie legend i odmalowanie średniowiecznego miasta to również duży plus, ale postaci są opisane bardzo powierzchowne i chociaż sam pomysł na bohaterów jest świetny, brakuje głębi, dzięki której można poczuć sympatię do kogoś. Lepiej autor poradził sobie z czarnymi charakterami, ale przez to postaci stały się zbyt czarno-białe. W całej powieści brakuje właśnie pewnej głębi, która pozwoliłaby śledzić wydarzenia z wypiekami na twarzy (a jest co śledzić!). Stąd moje rozczarowanie, bo ta książka mogłaby być o wiele lepsza, gdyby była trochę bardziej dopracowana. Rażą też dialogi, które są dość sztywne i nie nadają tempa narracji, a zaburzają ją. Jednocześnie nie mogę powiedzieć, że „Most Żydów” mi się nie podobał, bo czytało się dość przyjemnie, ale myślę, że szybko o niej zapomnę.

Warto jednak sięgnąć po „Most Żydów” ze względu na klimat średniowiecznego miasta, który udało się autorowi uchwycić i ciekawy pomysł na utrudnienie budowy mostu 🙂 Tytuł zmusza jeszcze, aby wspomnieć o Żydach, których oczywiście znajdziemy na kartach powieści, jednak odmalowani zostali dość stereotypowo.

Jeśli kogoś interesują powieści historyczne lub takie kreatywne wykorzystanie historii w literaturze może spokojnie sięgnąć po „Most Żydów”, bo to przyjemna lektura, choć mało ambitna.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Bellona!

1 komentarz

Filed under Książki

One response to “„Most Żydów” Marti Gironell

  1. iszkicownik

    Nie lubię za bardzo takich książek więc nie sądzę, że bym się na nią skusił …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s