„Ja, my, oni” Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską

ja my oni

 

Wydawnictwo Agora, 2013

Ilość stron: 150

 

 

 

Mam tę książkę już od dłuższego czasu na półce i wciąż nie mogłam się za nią zabrać, bo inne książki wydawały się ciekawsze. Co za błąd… Nazwisko Torańskiej nie było mi obce, ponieważ miałam okazję czytać kilka jej rozmów, ale nigdy nie zaprzątałam sobie nią głowy, bo czytając wywiad to na drugiej osobie ma się skupić uwaga czytelnika. W tej krótkiej książce to Teresa Torańska udziela wywiadu i jest szalenie fascynującą osobą.

Torańska dużo mówi o swojej szkole wywiadu czy też rozmowy jak sama mówi. Opowiada o początkach swojej kariery dziennikarskiej, która zaczęła się bardzo przypadkowo. Najwięcej miejsca poświęca jednak wspominaniu pracy, jaką wykonała, aby światło dzienne ujrzały wywiady opublikowane w książce „Oni” z komunistycznymi działaczami PRL-u. Na koniec wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa i młodości.

Teresa Torańska to fenomenalna osoba, od której dziennikarze powinni się uczyć. W cały wywiad wplatała zgrabnie anegdoty, które dodawały kolorytu temu, co mówiła. Sama Purzyńska nie spisała się tutaj najlepiej, bo stworzyła dobry wywiad, a nie „rozmowę”. Szkoda, bo kilka wątków aż prosiło się o dodatkowe pytania, rozbudowę. Rozumiem jednak, że pewnie sporo zostało też wycięte, bo sama Torańska mówi, że wywiad nie może być zbyt długi, aby nie znużyć czytelnika i sama często musiała wycinać spore fragmenty swoich rozmów.

Dobrze czyta się ten wywiad, kiedy zna się choć kilka rozmów Torańskiej, ma się wtedy kontekst. Dużo miejsca zajmuje wspominanie o pracy nad „Onymi”, których nie miałam okazji czytać i wiem, że muszę to zmienić. Niesamowite, że Torańska tyle czasu poświęcała, aby pokazywać swoich rozmówców takich, jakimi byli. Zawsze chciała wydobyć z ludzi ich prawdziwe oblicze, potrafiła sprawić, że w zwykłej rozmowie odkrywali się przed nią. Czy sama Torańska odkryła się w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską? Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi i zachęcam do sięgnięcia po książkę!

Polecam!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Agora!

Reklamy

1 komentarz

Filed under Książki

One response to “„Ja, my, oni” Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską

  1. Najlepsze jest to, że w Polsce mamy mało zdolnych dziennikarzy. Ale to właśnie zależy od podejścia. Młodzi dziennikarze chcą mieć dużo wywiadów, dużo materiału, dużo „akcji” – a to przekłada się na słabość prezentowanych treści. Na studiach mówili mi, że im się dłużej pisze, tym więcej uwagi poświęca się na samo przygotowanie – w wywiadzie – pytań niż jak się było młodym i ganiało za sensacją

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s