„Krąg” Mats Strandberg, Sara B. Elfgren

krąg

 

Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

Ilość stron: 573

1 tom cyklu Engelfors

 

 

Wszyscy kojarzą skandynawską literaturę głównie z powieściami kryminalnymi, a mnie udało się przeczytać skandynawską powieść dla młodzieży i jestem nią szczerze zachwycona. Poza tym „Krąg” to powieść, którą dobrze się czyta nawet będąc trochę starszym, bo jest to bardzo dojrzała książka i dosyć mroczona.

W małym miasteczku Engelfors zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Jeden z uczniów liceum popełnia samobójstwo, ale jego najbliższa przyjaciółka nie wierzy w tę wersję i ma słuszność, ponieważ Elias nie zabił się z własnej woli. Pewnej nocy sześć dziewczyn spotyka się w parku, chociaż żadna z nich nie pojawiła się tam z własnej woli i wiedzą, po co się tam znalazły. Okazuje się, że każda z nich posiada jakąś magiczną moc i wspólnie muszą pokonać Zło i wypełnić przepowiednię, o której właściwie nic nie wiedzą.

Być może opis fabuły brzmi niezbyt zachęcająco i dość banalnie, ale książka naprawdę taka nie jest. Każda z dziewczyn jest od siebie różna – mamy imprezowiczkę, kujonkę, złośliwą, popularną dziewczynę, której nikt nie lubi, a wszyscy się boją, szarą myszkę, która była prześladowana przez rówieśników, lubianą dziewczynę, która ma problem z wiarą w siebie i buntowniczkę, która ceni swoją niezależność. Dziewczyny nie są przyjaciółkami, mało tego część z nich się po prostu nie znosi i nagle muszą współpracować i tworzyć Krąg. Już samo to zapowiada kłopoty. Do tego dochodzą magiczne moce, które pozwalają jednej z nich z szarej myszki stać się popularną dziewczyną i w końcu może zemścić się na swoich prześladowcach. Ta różnorodność w charakterach dziewczyn jest wielką siłą tej powieści.

Bardzo podobało mi się również, że od strony obyczajowej powieść jest bardzo dojrzała. Historie dziewczyn i ich rodzin są z życia wzięte. Żadna z nich nie miała życia usłanego różami, ale ich problemy różnią się od siebie diametralnie. Świetnie opisane są ich relacje  nie ufają sobie, niektóre dogadują się niemal od razu, inne się nie cierpią, jednak z czasem zmienia się to jak się do siebie odnoszą.

Dlaczego podkreślałam na początku, że to skandynawska książka? Bo ma ten specyficzny mroczny, zimny klimat, jaki znajduje się też w kryminałach. Niedawno czytałam „Kłamczuchy” Sary Shepard (jeszcze nie dokończyłam) i wciąż dziwiłam się, że pomimo podobnej grupy wiekowej, do której książki są przeznaczone, są zupełnie różne. Różnią się bohaterki i ich mentalność, bo dziewczyny z „Kręgu” są o wiele bardziej prawdziwe niż Kłamczuchy.

Bardzo solidna jest również sama fabuła „Kręgu”. Przez większą część książki dziewczyny błądzą w ciemności, mają tylko szczątkowe informacje, z których starają się złożyć jakąś sensowną całość, a kiedy w końcu im się to udaje jest to bardzo logiczne. Jest to pierwszy tom trylogii, dlatego po lekturze wciąż zostało mi mnóstwo pytań i domysłów, ale na szczęście na półce czeka tom drugi „Ogień”, który na pewno nie będzie długo czekał 😉

Bardzo polecam, bo „Krąg” to wciągająca i ciekawa książka. Naprawdę warto!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca!

4 Komentarze

Filed under Książki

4 responses to “„Krąg” Mats Strandberg, Sara B. Elfgren

  1. Twoja recenzja mnie zachęciła 🙂

  2. Właśnie rozglądam się za czymś dla młodych ludzi, ale dojrzałym i na poziomie. Sprawdzę tą powieść przy najbliższej wizycie w empiku 🙂

  3. mam te dwie części na czytniku wgrane i czekają.. trochę zawsze mam obawy co do tych książek dla młodzieży, czy nie okaże się, że jestem trochę poza grupą docelową… ale z tego co piszesz będę musiał sprawdzić 🙂

  4. Pingback: Subiektywne podsumowanie roku 2013 | Raj za rogiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s