„Jerzy Kosiński. Powieść” Jerome Charyn

kosiński

Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

Ilość stron: 278

 

 

 

Jestem wielbicielką zarówno twórczości jak i samej osoby Jerzego Kosińskiego. To człowiek zagadka, który zbudował wokół siebie wiele mitów i zrobił to tak skutecznie, że nawet dzisiaj trwają kłótnie odnośnie jego biografii i autorstwa książek. Jest to postać niezwykle fascynująca, dlatego naturalne było dla mnie sięgnięcie po książkę, której jest on bohaterem.

Warto podkreślić, że książka jest powieścią, a nie biografią. Sam początek jest dość specyficzny, bo czułam się, jakbym czytała książkę o Peterze Sellersie, a nie Jerzym Kosińskim. Narratorem jest Ian – szofer, a w końcu najbliższy współpracownik Sellers’a, który miał przekonać Kosińskiego, że Sellers jest idealnym kandydatem do zagrania głównej roli w ekranizacji „Wystarczy być”. Ta część książki niewiele mówi o samym Kosińskim, ale już pokazuje jak był specyficznym człowiekiem i sporo nawiązuje do jego twórczości. Kolejną narratorką jest córka Stalina – Swietłana, która poznała Kosińskiego w Stanach Zjednoczonych. Później opowieść przejmuje pierwsza żona pisarza – Martha Will i chyba ta część najbardziej przypadła mi do gustu, ponieważ jest najbardziej osobista. Ostatnią narratorką jest Anna, która rzuca światło na problem autorstwa „Malowanego ptaka”. Powieść kończy się przedstawieniem losów Kosińskiego podczas drugiej wojny światowej i jest to część najbardziej kontrowersyjna, ponieważ jest tylko hipotezą, a jednak przedstawiona jest, jakby była prawdziwa.

Książka jest bardzo specyficzna ze względu na zmiany narratora, różne punkty widzenia i przeskoki w czasie. Powieść nie jest uporządkowana i łatwo jest zgubić się w tej specyficznej opowieści. Jednak mimo wszystko dobrze mi się czytało, życie Kosińskiego było tak samo jak on dość kontrowersyjne, co Charyn oddał w swojej powieści. Zmiany perspektyw narracji pozwalały pokazać różne twarze pisarza i maski, które przybierał perfekcyjnie.

Charyn z pewnością pokazał w swojej powieści niezwykłą osobowość Kosińskiego, który potrafił zelektryzować ludzi swoją osobą i właściwie robi to do dzisiaj, czego dowodem jest ta książka. Kosiński można powiedzieć sam siebie kreował, tworzył mity na własny temat, których badacze do dzisiaj nie potrafią wyjaśnić. Jednak trochę gryzła mi się z tym wizja autora, który pod koniec tak usilnie starał się zdemaskować Kosińskiego. Zabrakło jakiegoś słowa od autora, który wyjaśniłby czytelnikowi, że ostatnia część to jego hipoteza. Myślę, że wiele osób, które nie znają dobrze biografii pisarza mogą uwierzyć w wersję Charyna, a byłoby to niefortunne. Z tego względu uważam, że lepiej zapoznać się wcześniej z twórczością i biografią Kosińskiego i jako wisienkę na torcie sięgnąć po powieść Charyna. Szczególnie warto najpierw poczytać książki Kosińskiego, bo narracja Iana zdradza fabuły kilku jego książek.

Polecam!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca!

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Książki

2 responses to “„Jerzy Kosiński. Powieść” Jerome Charyn

  1. Muszę sięgnąć, to człowiek, który mnie przeraża i zaciekawia

  2. „Malowany ptak” nie był dialogiem Jurka z z diabłem. Był to dialog z umarłymi. Nieobecność rodziców chłopca jest w istocie tym, co straszy w książce -to oni są duchami, nie okrutni chłopi, szalone dziewczyny, partyzanci, księża. To po nich chłopiec nosi żałobę, nie wiedząc o tym. Oni są brakującą nicią. I Gabriela z pewnością wyeksponowała to swoim zielonym ołówkiem”

    Polecam książkę zorientowanym…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s