„Charlotte Bronte i jej siostry śpiące” Eryk Ostrowski

charlotte

Wydawnictwo MG, 2013

Ilość stron: 620

 

 

 

Jestem wielką fanką twórczości sióstr Bronte, co podkreślam przy każdej możliwej okazji. Jednak nigdy nie czytałam żadnej książki ani o ich życiu, ani twórczości, choć co nieco oczywiście słyszałam. Z przyjemnością zgłębiłam monografię Ostrowskiego poświęconą głównie Charlotte i wątpliwościom, co do autorstwa książek pozostałych sióstr.

Eryk Ostrowski w niezwykle przenikliwy sposób pokazuje życie Charlotte Bronte, ilustrując opowieść fragmentami listów, powieści, wspomnieniami ludzi. Z kart książki patrzy na nas kobieta zagadka, która zazdrośnie strzegła swojej prywatności i umiejętnie kreowała nie tylko swoją postać, ale również życiorysy swoich sióstr. Wszystko co wiemy o Anne i Emily, wiemy od niej. Zagadką pozostaje pytanie, czy naprawdę wszystkie siostry pisały, czy tylko jedna. Autor stara się odpowiedzieć na to pytanie i robi to niezwykle przekonująco.

Pierwsze 200 stron książki czytałam niemal jak kryminał. Ostrowski niezwykle precyzyjnie pokazuje wszystkie wątpliwości, co do autorstwa książek sióstr Bronte i nie waha się odpowiedzieć, kto jest prawdziwym autorem. Choć jego hipotezy są śmiałe, nie sposób je podważyć. Autor wykonał naprawdę świetną pracę, ponieważ sięga nie tylko do tego, co zostawiły po sobie siostry. Pokazuje również stan badań i nowe koncepcje badaczy, którzy wciąż starają się rozwiązać nie tylko zagadkę autorstwa książek, ale próbują dowiedzieć się czegoś nowego o samych siostrach, ponieważ o Emily wiemy prawie nic, o Anne niewiele, o Charlotte wiemy najwięcej, ale to nie oznacza, że nie brakuje pytań odnośnie jej życia, ponieważ jak się okazuje wiele sekretów pisarka wzięła ze sobą do grobu.

Pomimo iż jest to książka popularnonaukowa bardzo przyjemnie się ją czyta. Ostrowski nie zanudza nas suchym, naukowym stylem. Ciągłe odwołania do listów i twórczości i pokazywanie, jak blisko te teksty stoją obok biografii sióstr niby nie jest niczym niezwykłym, jednak autorowi udaje się postawić pewne celne pytania, na inne odpowiedzieć.

Dla mnie było to pierwsze i bardzo udane spotkanie z monografią poświęconą siostrom Bronte i ich twórczości. Z przyjemnością sięgnę po biografię, choć jej większą część Ostrowski pokazuje w książce. Myślę, że dla osób, które lubią powieści sióstr jest to obowiązkowa lektura, ponieważ wnosi wiele nowego w rozumienie tekstów, ma bardzo ciekawe hipotezy, z którymi trudno polemizować, a przy tym jest to książka, która pokazują, jak ciekawą zagadkę może stanowić literatura i jak pasjonujące może być poszukiwanie odpowiedzi.

Polecam!

Za książkę dziękuję wydawnictwu mg!

2 Komentarze

Filed under Książki

2 responses to “„Charlotte Bronte i jej siostry śpiące” Eryk Ostrowski

  1. Lubię twórczość sióstr Bronte, chociaż za mną dopiero dwie powieści… Jednak sięgnę po więcej. Co do dzieła Ostrowskiego – myślę, że to wręcz obowiązkowa pozycja dla fanów sióstr Bronte. 🙂

  2. iszkicownik

    Nigdy nie czytałem żadnej z książek tych autorek. Sądzę, że ich książki są za bardzo kobiece i nie trafią do mnie …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s